Świąteczne życzenia

Szanowni Państwo,

prosimy przyjąć nasze życzenia zdrowych, wypełnionych szczerą radością i pięknymi chwilami
Świąt Bożego Narodzenia,
a w nadchodzącym roku spełnienia marzeń i realizacji wszelkich planów

Zespół Centrum Ceraneum

2535

5 lat działalności Centrum Ceraneum – galeria zdjęć

Szanowni Państwo,

7 grudnia br. uroczyście obchodziliśmy pięć lat działalności Centrum Ceraneum. Była to okazja do podsumowania tego okresu – niezbyt długiego, ale intensywnego i owocnego. Dyrektor Ceraneum – prof. dr hab. Maciej Kokoszko – opowiedział o naszych najważniejszych osiągnięciach, kierownicy projektów realizowanych w Centrum – prof. dr hab. Teresa Wolińska i dr hab. Ivan N. Petrov pokrótce podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z prowadzonymi projektami.
Usłyszeliśmy kilka ciepłych słów dotyczących naszej działalności od JM Rektora UŁ prof. dr. hab. Antoniego Różalskiego i Doroty Ceran – córki naszego Patrona – prof. dr. hab. Waldemara Cerana.
Wszystkim przybyłym: władzom uniwersyteckim, rodzinie Ceranów, dziekanom wydziałów, dyrekcji i pracownikom BUŁ, studentom i pozostałym sympatykom serdecznie dziękujemy, że zechcieli być z nami w tym ważnym momencie i zapraszany do obejrzenia galerii zdjęć:

5 lat Centrum Ceraneum

Nowa publikacja łódzkich bizantynistów

Szanowni Państwo,

z radością informujemy o ukazaniu się na rynku wydawniczym nowej publikacji autorstwa łódzkich bizantynistów.

okladka-1

Miasto na skrzyżowaniu mórz i kontynentów. Wczesno- i średniobizantyński Konstantynopol jako miasto portowe
Byzantina Lodziensia XXIII
redakcja: Mirosław J. Leszka, Kirił Marinow
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2016

Konstantynopol to miasto szczególne, tak ze względu na wyjątkowe miejsce w dziejach średniowiecznego świata, jak i walory swego geograficznego położenia. Usytuowane malowniczo nad zatoką Złotego Rogu, Bosforem i morzem Marmara od swoich początków, jeszcze jako Bizancjum związane było z morzem. Szczególnie uwidoczniło się to w czasach, kiedy stało się ono centrum państwowości wschodniorzymskiej, wielką aglomeracją, zamieszkiwaną przez setki tysięcy ludzi. Wówczas gros zaopatrzenia żywnościowego, materiałów budowlanych, ale i np. dóbr luksusowych docierało drogą morską i wyładowywanych było w konstantynopolitańskich portach. Drogą morską przybywali do Miasta w różnych celach także ludzie: posłowie, kupcy, duchowni, pielgrzymi, ci, którzy marzyli o zrobieniu kariery i ci, którzy na cesarskim dworze dobijać się chcieli sprawiedliwości. Właśnie związkom Konstantynopola z morzem poświęcona została prezentowana książka.

Zaproszenie na wykład otwarty

Szanowni Państwo,

Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana, Ceraneum ma zaszczyt zaprosić na wykład otwarty pt. Wizerunek i funkcja władców nubijskich w malarstwie średniowiecznego Sudanu, który wygłosi dr Magdalena Łaptaś z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Wykład rozpocznie się 15 grudnia br. (czwartek) o godz. 17.00 w sali nr 13 Pałacu Biedermanna.

5 lat działalności Centrum Ceraneum

Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana (Ceraneum) ma zaszczyt zaprosić na spotkanie organizowane w środę 7 grudnia br. z okazji obchodów 5-lecia swojej działalności, którego rozpoczęcie planowane jest na godzinę 9-tą w sali 102 nowej części gmachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego przy ulicy J. Matejki 32/38.

Podczas spotkania podsumowana zostanie dotychczasowa działalność Ceraneum, przedstawiony zespół tworzący Centrum, omówione najważniejsze przedsięwzięcia naukowe, zaprezentowany dorobek wydawniczy i księgozbiór.

Obchodom towarzyszyć będzie wystawa fotografii autorstwa Viktorii Marinov zatytułowana „Bułgaria. Historia i kultura w stu kadrach”.

plakat-poprawiony-22-11

Najnowsza publikacja łódzkiej paleoslawistki – Series Ceranea

Szanowni Państwo,

z radością informujemy o pojawieniu się na rynku wydawniczym nowej publikacji Centrum Ceraneum – trzeciego tomu „Series Ceranea”, autorstwa dr Małgorzaty Skowronek, pracownika Katedry Filologii Słowiańskiej UŁ.

okladka_skowronek2-page-0011

Małgorzata Skowronek, Palaea Historica. The Second Slavonic Translation: Commentary and Text, Series Ceranea tom 3, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2016

7. Seminarium Open Access w Bibliotece UŁ

Szanowni Państwo,

informujemy, że w dniu 25 listopada 2016 roku Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego organizuje 7. Seminarium Open Access w ramach obchodów 9. edycji Międzynarodowego Tygodnia Open Access 2016. W programie Seminarium zaplanowano m.in. wystąpienie Sekretarza Naukowego ds. rozwoju Centrum Ceraneum i działalności wydawniczej, dr. hab. Ivana Petrowa, pt. „Otwarty dostęp, umiędzynarodowienie i indeksowanie w bazach referencyjnych – z doświadczeń łódzkiego czasopisma naukowego „Studia Ceranea”. Serdecznie zapraszamy!

Szczegółowy program Seminarium: http://www.lib.uni.lodz.pl/openaccess/

Profil Ceraneum dostępny na Facebooku

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu w serwisie społecznościowym Facebook. Zachęcamy też do śledzenia i komentowania dodawanych przez nas wpisów.

Zaproszenie na wernisaż wystawy

Szanowni Państwo,

Katedra Filologii Słowiańskiej UŁ ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy „Bułgaria. Historia i kultura w 100 kadrach”, który odbędzie się w gmachu Wydziału Filologicznego UŁ, ul. Pomorska 171/173 na poziomie -1, w piątek 21 października o godz. 13.30.

Wystawę autorstwa Viktorii Marinov, będącą częścią projektu naukowo-badawczego realizowanego przez zespół pod kierownictwem prof. Georgiego Minczewa, uroczyście otworzy Jego Ekscelencja Emil Yalnazov, Ambasador Republiki Bułgarii w Polsce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

dsc00834

Nagrody naukowe Rektora UŁ dla pracowników i członków Centrum Ceraneum

Z radością informujemy, że członkowie Centrum Ceraneum zostali wyróżnieni nagrodami Rektora UŁ za osiągnięcia naukowe:

Nagroda zespołowa Rektora Uniwersytetu Łódzkiego II stopnia za książkę: Bizancjum i Arabowie. Spotkanie cywilizacji. VI–VIII wiek, red. T. Wolińska, P. Filipczak, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2015 – dla zespołu pod kierownictwem prof. nadzw. dr hab. Teresy Wolińskiej z Katedry Historii Bizancjum UŁ. W jego skład wchodzili: dr Paweł Filipczak i prof. nadzw. dr hab. Sławomir Bralewski z Katedry Historii Bizancjum UŁ, prof. Hassan Badawy z Uniwersytetu Arystotelesa w Tessalonice, dr Marta Woźniak z Katedry Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki UŁ oraz dr Błażej Cecota – absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ. Książka była jednym z efektów międzynarodowego projektu badawczego, realizowanego w Centrum Ceraneum, finansowanego przez NCN.

Nagroda zespołowa Rektora Uniwersytetu Łódzkiego II stopnia za książkę: Carstwo bułgarskie. Polityka, społeczeństwo, gospodarka, kultura. 866–971, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2015 – dla prof. dr. hab. Mirosława J. Leszki i dr. Kiriła Marinowa z Katedry Historii Bizancjum UŁ.

Nagroda zespołowa Rektora Uniwersytetu Łódzkiego III stopnia za książkę: Średniowieczne herezje dualistyczne na Bałkanach. Źródła słowiańskie, oprac., przekł. i kom. G. Minczew, M. Skowronek, J.M. Wolski, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2015 – dla prof. dr. hab. Georgiego Minczewa, dr Małgorzaty Skowronek z Katedry Filologii Słowiańskiej UŁ oraz mgr. Jana M. Wolskiego z Centrum Ceraneum. Nagrodzona publikacja stanowi pierwszy tom serii wydawniczej Centrum: „Series Ceranea”.

Nagrodę indywidualną Rektora Uniwersytetu Łódzkiego III stopnia za osiągnięcia dydaktyczne i organizacyjne otrzymał dr Andrzej Kompa z Katedry Historii Bizancjum UŁ.

W tym roku po raz pierwszy zostały też przyznane nagrody naukowe Rektora UŁ dla pracowników naukowych Centrum Ceraneum:

Dr Zofia A. Brzozowska otrzymała nagrodę indywidualną Rektora Uniwersytetu Łódzkiego III stopnia za monografię: Sofia – upersonifikowana Mądrość Boża. Dzieje wyobrażeń w kręgu kultury bizantyńsko-słowiańskiej, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2015.

Mgr Jan M. Wolski, jako członek zespołu kierowanego przez prof. dr hab. Georgiego Minczewa, został wyróżniony nagrodą zespołową Rektora UŁ III stopnia za książkę: Średniowieczne herezje dualistyczne na Bałkanach. Źródła słowiańskie.

Zmiana godzin otwarcia księgozbioru Ceraneum

Szanowni Państwo,

26 września br. (poniedziałek) księgozbiór Ceraneum będzie nieczynny w godzinach 9.00–11.00.

Za powstałe w związku z tym utrudnienia przepraszamy.

Zaproszenie na wykład otwarty

Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana, Ceraneum zaprasza  na wykład otwarty Władza i organizacja pierwszego państwa bułgarskiego w okresie przedchrześcijańskim, który wygłosi doc. dr Stefan Jordanow z Uniwersytetu w Wielkim Tyrnowie.

Wykład odbędzie się 26 września br. (poniedziałek) o godz. 10.00 w sali nr 13 Pałacu Biedermanna.

plakat-ix_2-2016-page-001

Nowa lokalizacja księgozbioru Ceraneum

Szanowni Państwo,

jest nam niezmiernie miło poinformować, że księgozbiór Ceraneum został przeprowadzony do nowego pomieszczenia – jest to sala numer 319 (dawna sala pracy zbiorowej), na trzecim piętrze, w nowym gmachu Biblioteki UŁ (ul. Matejki 32/38). Numer telefonu pozostaje bez zmian.

Nasza czytelnia wznawia prace od 16 sierpnia w godzinach pracy Biblioteki UŁ:
w poniedziałki, środy i piątki od godz. 8.00 do 15.00,
we wtorki i czwartki od godz. 12.00 do 20.00.
Od 4 września do 3 października br. pozostajemy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00 oraz w soboty 8.00–15.00.

Mamy nadzieję, że to przestronne pomieszczenie będzie wyjątkowo sprzyjać owocnej pracy oraz realizacji naukowych celów.

„Trzy oblicza Sawy Nemanjicia” – nowa publikacja łódzkiego bizantynisty

Szanowni Państwo,

z przyjemnością informujemy o ukazaniu się na rynku wydawniczym nowej publikacji autorstwa łódzkiego bizantynisty:

Byzantina_Lodziensia_XXV_okladka

Trzy oblicza Sawy Nemanjicia: postać historyczna – autokreacja – postać literacka
Byzantina Lodziensia XXV
Błażej Szefliński
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2016

Autor omawia i konfrontuje trzy oblicza żyjącego na przełomie XII i XIII stulecia Sawy Nemanjicia znanego też jako św. Sawa Serbski, jednej z najważniejszych postaci w historii Serbii – pierwszego zwierzchnika serbskiej Cerkwi autokefalicznej, wybitnego męża stanu, wielkiego prawodawcy, zręcznego dyplomaty, utalentowanego literata. Jest to pierwsza polskojęzyczna monografia poświęcona tej nieprzeciętnej osobistości. Rozdział opisujący Sawę jako postać historyczną stanowi najobszerniejszą naukową biografię tego świętego, jaka powstała od 1900 r. Drugie oblicze Sawy – jego autokreacja – było do tej pory obszarem zupełnie niezbadanym. Natomiast wizerunek w literaturze autorstwa innych twórców przeanalizowany został dotąd jedynie fragmentarycznie. Wypełnienie tych białych plam na mapie badań nie tylko polskiej, ale również europejskiej nauki, stanowi cel rozważań zawartych w niniejszej książce.

Publikację uzupełnia przekład obszernego fragmentu Żywota świętego Sawy, pióra Teodozjusza Chilandarskiego.

Nowy grant członka Centrum Ceraneum

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, iż w czerwcu 2016 roku mgr Andrzej Hołasek, członek Centrum Ceraneum i doktorant w Katedrze Historii Bizancjum UŁ, uzyskał grant Narodowego Centrum Nauki (konkurs Etiuda 4, panel HS) pt. Obraz życia codziennego chrześcijan na Wschodzie w świetle kościelnych źródeł normatywnych (IV-V wiek). Projekt (2016-2017) jest realizowany we współpracy z Pontificio Istituto Orientale w Rzymie, w którym doktorant odbędzie trzymiesięczny staż naukowy.

Zaproszenie na konferencję naukową

Szanowni Państwo,

zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej pt. Bóstwa i demony kobiece w kulturze indoeuropejskiej, organizowanej przez Katedrę Filologii Klasycznej UŁ, Katedrę Filologii Słowiańskiej UŁ oraz łódzki oddział Polskiego Towarzystwa Filologicznego. Wydarzenie odbędzie się na Wydziale Filologicznym UŁ, w dniach 19-21 października 2017 roku.

Poniżej znajdą Państwo potrzebne dokumenty:

Zaproszenie
Karta zgłoszenia
Plakat

Приглашение
Заявка на участие

Wakacyjne godziny pracy księgozbioru Ceraneum

Szanowni Państwo,

w okresie wakacyjnym księgozbiór Ceraneum dostosowuje swoje godziny otwarcia do godzin pracy Biblioteki Głównej UŁ. Od 2 do 31 lipca br. oraz od 16 sierpnia do 4 września br.  naszej kolekcji będzie można korzystać:

  • w poniedziałki, środy i piątki od godz. 8.00 do 15.00,
  • we wtorki i czwartki od godz. 12.00 do 20.00.

Od 1 do 15 sierpnia br. księgozbiór Ceraneum pozostanie zamknięty.

Nowi członkowie Centrum Ceraneum

Szanowni Państwo,

z przyjemnością informujemy, iż z dniem 21 czerwca br. w poczet Członków Centrum Ceraneum zostali przyjęci:

– Dr. Martina Čechová, Slovanský ústav Akademie věd ČR

– Dr hab. prof. US Ewa Gajda, Uniwersytet Szczeciński

– Assoc. Prof. Nadezhda Hristova, „St Cyril and St Methodius” University of Veliko Tarnovo

– Assoc. Prof. Nikolay Kanev, „St Cyril and St Methodius” University of Veliko Tarnovo

– Dr Magdalena Koźluk, Katedra Filologii Romańskiej UŁ

– Dr. Yvonne Loske, Katedra Filologii Klasycznej UŁ

– Mgr Jan Morawicki, doktorant w Katedrze Filologii Słowiańskiej UŁ

– Dr. Nikolay (Hrissimov) Nikolov, „St Cyril and St Methodius” University of Veliko Tarnovo

– Prof. Plamen Pavlov, „St Cyril and St Methodius” University of Veliko Tarnovo

– Assoc. Prof. Stefan Yordanov, „St Cyril and St Methodius” University of Veliko Tarnovo.

Zmiana godzin pracy księgozbioru Ceraneum

Szanowni Państwo,

21 czerwca br. (wtorek) księgozbiór Ceraneum będzie nieczynny w godzinach 13.00–16.00. Za powstałe w związku z tym utrudnienia przepraszamy.

Dodatkowa kwalifikacja na wyjazdy dydaktyczne Erasmus+ 2015/2016

Szanowni Państwo,

16.06. br. rozpoczyna się dodatkowa rekrutacja na wyjazdy pracowników w ramach programu Erasmus+ w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych. Szczegóły dotyczące terminów, trybu składania dokumentów oraz wymagane formularze do pobrania poniżej:

Dodatkowa kwalifikacja STA
Formularz zgłoszeniowy STA 2015-2016
Staff Mobility Agreement teaching integrated 2015-1
Wniosek wyjazdowy Skierowanie
Zlecenie przekazywania dofinansowania STA Erasmus

Zwyczajne zebranie ogólne członków Centrum Ceraneum

Szanowni Państwo,

w imieniu kierownictwa Centrum Ceraneum oraz na podstawie § 8 naszego Regulaminu uprzejmie zapraszamy na zwyczajne zebranie ogólne członków Centrum Ceraneum, które rozpocznie się 21 czerwca br. (wtorek), o godzinie 14.00, w sali nr 13 siedziby Centrum Ceraneum w Pałacu Biedermanna (ul. Franciszkańska 1/5, 91–431 Łódź).

Roboczy program zebrania:

– przyjęcie nowych członków Centrum;
– informacje bieżące o działalności Centrum;
– wybór kandydatów na stanowisko Dyrektora Centrum oraz Przewodniczącego Międzynarodowej Rady Naukowej (Zastępcy Dyrektora) w kadencji 2016-2020.

Na zebranie serdecznie zapraszamy wszystkich członków Centrum Ceraneum oraz osoby, które zostaną do naszego Centrum przyjęte.

Jednocześnie informujemy, iż zgodnie z § 5 naszego Regulaminu „prawo wyboru kandydata na stanowisko Dyrektora Centrum oraz Przewodniczącego Międzynarodowej Rady Naukowej (Zastępcy Dyrektora) mają członkowie Centrum Ceraneum zatrudnieni w UŁ jako podstawowym miejscu pracy”, a „funkcję Dyrektora Centrum oraz Przewodniczącego Międzynarodowej Rady Naukowej (Zastępcy Dyrektora) może pełnić osoba posiadająca co najmniej stopień doktora, zatrudniona w UŁ na etacie naukowym lub naukowo-dydaktycznym, dla której UŁ stanowi podstawowe miejsce pracy”. Wyłonienie kandydatów odbywa się w drodze głosowania tajnego.

W związku z powyższym uprzejmie prosimy Państwa o zgłaszanie kandydatów do ww. funkcji drogą mailową na adres ceraneum@uni.lodz.pl do dnia 20 czerwca br. (poniedziałek), do godziny 18.00. Na podstawie Państwa zgłoszeń Sekretariat Centrum Ceraneum przygotuje odpowiednie karty do głosowania.

Bardzo prosimy wszystkich Państwa o potwierdzenie drogą mailową obecności na planowanym zebrania.

Nagroda za Wybitne Osiągnięcia Przyczyniające się do Rozwoju Nauki dla dr. Ivana Petrova

Szanowni Państwo,

w dniu 2 czerwca 2016 roku Oddział Polskiej Akademii Nauk w Łodzi przyznał po raz kolejny Nagrody za Wybitne Osiągnięcia Przyczyniające się do Rozwoju Nauki dla Młodych Uczonych (do 38. roku życia) Pracujących na Terenie Województwa Łódzkiego.

Z przyjemnością informujemy, że wśród laureatów tegorocznej edycji (za rok 2015) znalazł się pracownik Katedry Filologii Słowiańskiej UŁ i Sekretarz Naukowy Centrum Ceraneum UŁ, dr Ivan Petrov, któremu została przyznana nagroda w dziedzinie nauk humanistyczno-społecznych.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: http://www.lodz.pan.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=58&Itemid=129

Zaproszenie na wykład otwarty

Szanowni Państwo,

Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana, Ceraneum ma przyjemność zaprosić Państwa na wykład otwarty pt. ПОЛИТИЧЕСКАЯ ИДЕОЛОГИЯ И ПУБЛИЧНАЯ ПРОПАГАНДА БОЛГАРСКИХ ПРАВИТЕЛЕЙ В ПЕРВОЕ СТОЛЕТИЕ ПОСЛЕ ПРИНЯТИЯ ХРИСТИАНСТВА В БОЛГАРИИ (864-971 ГГ.)który wygłosi doc. dr Angeł Nikołow z Katedry Historii Bułgarii Uniwersytetu Sofijskiego im. Klemensa Ochrydzkiego.

Wykład odbędzie się 8 czerwca br. (środa) o godz. 17.00 w sali nr 13 Pałacu Biedermanna.

Zaproszenie na wykład otwarty

Szanowni Państwo,

Katedra Historii Bizancjum i Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana, Ceraneum mają przyjemność zaprosić Państwa na wykład otwarty pt. Byzantine Cherson: the place of refuge and banishment, który wygłosi dr Martina Čechová  z Wydziału Słowiańskiego Czeskiej Akademii Nauk, praska bizantynistka, wiceredaktor naczelna czasopisma „Byzantinoslavica”.

Wykład odbędzie się 7 czerwca br. (wtorek) w siedzibie Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego, s. 103 (sala posiedzeń Rady Wydziału) o godzinie 12.15.

bizancjum-plakat-B2-2016-page-001

Galeria zdjęć

Szanowni Państwo,

zachęcamy do obejrzenia zdjęć z konferencji Biblia w świecie bizantyńsko-słowiańskim: od ksiąg liturgicznych do drukowanego Pisma Świętego, która odbyła się w dniach 19–21 maja br. w Łodzi.

Nagroda Naukowa Fundacji UŁ dla mgr Zofii Rzeźnickiej

Szanowni Państwo,

z radością informujemy o Nagrodzie Naukowej Fundacji UŁ przyznanej mgr Zofii Rzeźnickiej.

Mgr Zofia Rzeźnicka, doktorantka w Katedrze Historii Bizancjum UŁ oraz pracownik Centrum Ceraneum UŁ, znalazła się w gronie laureatów  V edycji Konkursu o Nagrodę Naukową Fundacji UŁ za szczególne osiągnięcia w latach 2014–2015, w zakresie nauk humanistycznych, dla uczestników studiów doktoranckich UŁ. Serdecznie gratulujemy!

Zaproszenie na wykład otwarty

Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana, Ceraneum zaprasza na wykład otwarty pt. Flavia Iulia Helena. Kilka uwag na temat ideologicznych aspektów mennictwa epoki konstantyńskiej, który wygłosi dr hab. Ireneusz Milewski z Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Wykład odbędzie się 1 czerwca br. (środa) o godz. 17.00 w sali nr 13 Pałacu Biedermanna.

plakat

Uwaga! Zmiana godzin otwarcia księgozbioru

Szanowni Państwo, informujemy, iż 19 maja br. (czwartek) księgozbiór Ceraneum wyjątkowo będzie otwarty od godziny 11.00.

Za powstałe w związku z tym niedogodności przepraszamy.

Konferencja Biblia w świecie bizantyńsko-słowiańskim: od ksiąg liturgicznych do drukowanego Pisma Świętego

Szanowni Państwo,

zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji Biblia w świecie bizantyńsko-słowiańskim: od ksiąg liturgicznych do drukowanego Pisma Świętego, współorganizowanej przez Centrum Ceraneum. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbędzie się w piątek, 20 maja br., w Pałacu Biedermanna o godz. 10.00.

Zapraszamy do udziału!

Program

biblia plakat 14.05

Zaproszenie na wykład otwarty

Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana, Ceraneum zaprasza na wykład otwarty pt. Gejzeryk i „czwarta wojna punicka”, który wygłosi prof. Marek Wilczyński z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Wykład odbędzie się 5 maja br. (czwartek) o godz. 17-tej w sali nr 13 Pałacu Biedermanna.

Kwalifikacja nauczycieli akademickich na wyjazdy dydaktyczne w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2016/2017

Szanowni Państwo,

na stronach Biura Współpracy z Zagranicą UŁ umieszczone zostały zasady kwalifikacji nauczycieli akademickich na wyjazdy dydaktyczne możliwe do realizacji w następnym roku akademickim oraz wymagane dokumenty (http://bwz.uni.lodz.pl/wyjazdy-pracownikow/wyjazdy-nauczycieli-sta/dokumenty-20162017).

Uzupełnione i podpisane formularze (w przypadku indywidualnego programu nauczania również przez stronę przyjmującą) należy przekazać koordynatorowi do 17.06.2016 r. W przypadku większej aniżeli liczba miejsc ilości kandydatów o kwalifikacji decydować może również kolejność składania wniosków.

Przerwa w godzinach otwarcia księgozbioru Ceraneum

Szanowni Państwo,

informujemy o przerwie w dostępności księgozbioru Ceraneum. 25 kwietnia br. (poniedziałek) w godzinach 9.30–11.00 księgozbiór będzie nieczynny.

Przepraszamy za powstałe w związku z tym niedogodności.

Nowe publikacje łódzkich bizantynistów

Szanowni Państwo,

z radością informujemy o pojawieniu się na rynku wydawniczym anglojęzycznych publikacji, będących efektem projektu Bizancjum i Arabowie. Spotkanie cywilizacji VI–VIII w., kierowanego przez prof. Teresę Wolińską, zrealizowanego w Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana, Ceraneum.

Byzantium and the Arabs. The Encounter of Civilisations from Sixth to Mid-Eighth Century
Byzantina Lodziensia XXII
ed. Teresa Wolińska, Paweł Filipczak
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2015

Byzantina_Lodziensia_XXVI_[okladka][22-03-18]_168x239mm_grzbiet_6,5mm_skrzydelka_55mm_spad_5mm

Paweł Filipczak
An introduction to the Byzantine administration in Syro-Palestine on the eve of the Arab conquest
Byzantina Lodziensia XXVI
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2015

Zachęcamy do lektury!

Zaproszenie na wykład otwarty

Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana, Ceraneum zaprasza na wykład otwarty pt. Cesarz Justynian – człowiek i prawodawca w opinii Tadeusza Czackiego, który wygłosi dr Ireneusz Jakubowski z Katedry Prawa Rzymskiego UŁ.

Wykład odbędzie się 27 kwietnia br. (środa) o godz. 17-tej w sali nr 13 Pałacu Biedermanna.

Nowe godziny otwarcia Księgozbioru Ceraneum

Informujemy, że od 4 kwietnia br. czytelnia Ceraneum będzie pracować w poszerzonych godzinach: codziennie, od poniedziałku do soboty, od 8.00 do 20.00.

Księgozbiór będzie obsługiwany, jak dotychczas, przez dr Karolinę Krzeszewską oraz dr. Krzysztofa Jagusiaka, przy wsparciu nowych pracowników Ceraneum, mgr Zofii Rzeźnickiej oraz mgr. Jana Wolskiego.

Serdecznie zapraszamy!

Wesołych Świąt

възкресение
W ten świąteczny czas odradzania się wiary i nadziei
życzymy radości i pokoju w sercu, wzajemnej życzliwości,
a także pogodnego nastroju towarzyszącego spotkaniom
w gronie rodziny i wśród przyjaciół!

Zespół Centrum Ceraneum

Świąteczne godziny pracy Ceraneum

Informujemy, iż w okresie Świąt Wielkanocnych godziny pracy Księgozbioru Ceraneum są dostosowane do godzin pracy Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego:

25.03.2016 (piątek) 11–15

26.03.2016 (sobota) nieczynne

28.03.2016 (poniedziałek) nieczynne.

Patronat Honorowy Centrum Ceraneum

Szanowni Państwo,

jest nam niezwykle miło poinformować, iż IX Łódzka Wiosna Młodych Historyków została objęta Patronatem Honorowym Centrum Ceraneum.

Łódzka Wiosna Młodych Historyków to konferencja organizowana cyklicznie przez Studenckie Koło Naukowe Historyków UŁ, która w tym roku odbędzie się w dniach 8–10 kwietnia. Udział wezmą studenci i doktoranci kierunków humanistycznych z uczelni w Polsce i za granicą, a obrady zaplanowano w ramach trzech paneli tematycznych.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Studenckiego Koło Naukowego Historyków UŁ. Zachęcamy do zapoznania się z nimi oraz do udziału w wydarzeniu.

Nowa publikacja łódzkiego bizantynisty

Szanowni Państwo,

z przyjemnością informujemy o ukazaniu się na rynku wydawniczym nowej publikacji autorstwa łódzkiego bizantynisty.

Byzantina_Lodziensia_XXI_[okladka][28-01-16]_168x239mm_grzbiet_21mm_skrzydelka_55mm_spad_5mm-page-001__

Arabskie oblężenie Konstantynopola w VII-VIII wieku. Rzeczywistość i mit
Byzantina Lodziensia XXI
Błażej Cecota
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2015

Książka powstała na podstawie rozprawy doktorskiej przygotowanej w Katedrze Historii Bizancjum UŁ i obronionej w lipcu 2013 r. W obrębie zainteresowania jej Autora znalazły się próby zdobycia Konstantynopola, stolicy cesarstwa bizantyńskiego, podejmowane w VII i VIII w. przez Arabów. Autor nie tylko dogłębnie je analizuje na szerokim tle historycznym, ale również zastanawia się nad procesem ich mitologizacji.

Podjęty w książce temat nie doczekał się jak dotąd obszernego omówienia w literaturze naukowej. Czytelnik znajdzie w niej wiele istotnych i interesujących spostrzeżeń dotyczących historii cesarstwa bizantyńskiego w okresie narodzin islamu i pierwszego wieku ekspansji muzułmańskiego kalifatu na Bliskim Wschodzie.

Zaproszenie na wykład otwarty

Szanowni Państwo,

Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana, Ceraneum oraz Katedra Historii Bizancjum UŁ zapraszają na wykład otwarty Rola Bizancjum w chrystianizacji ludów stepowych Europy Wschodniej, który wygłosi prof. Jarosław Dudek z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Wykład odbędzie się w środę 16 marca br. o godz. 17.00 w sali nr 13 w Pałacu Biedermanna.

plakat gotowy

Nowe tytuły profesorskie naszych Kolegów

Z największą przyjemnością pragniemy poinformować, że decyzją Prezydenta RP z dnia 22 stycznia 2016 roku nadano tytuł profesora dr. hab. Mirosławowi Jerzemu Leszce oraz dr. hab. Maciejowi Kokoszce. Prezydent wręczył akty nominacyjne obu naszym Kolegom w dniu 23 lutego br.
Jednocześnie z radością informujemy, iż 27 lutego br. prof. Maciej Kokoszko został wybrany przewodniczącym Sekcji Bizantynistycznej Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk.

23.02.2016 Warszawa. Uroczystość wręczenia nominacji profesorskich przez Prezydenta Andrzeja Dudy. foto: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP Uwaga!!!Zdjęcia pochodzące z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP mogą być wykorzystywane jedynie w celu ilustrowania materiałów, dotyczących działań Prezydenta RP. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wszelkie wykorzystywanie zdjęć pochodzących z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP w celach komercyjnych lub w materiałach o charakterze politycznym jest zabronione. Publikacja lub kontekst wykorzystania zdjęcia nie może naruszać dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydenta RP, Jego Rodziny i Kancelarii Prezydenta. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia.

23.02.2016 Warszawa. Uroczystość wręczenia nominacji profesorskich przez Prezydenta Andrzeja Dudy. foto: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP Uwaga!!!Zdjęcia pochodzące z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP mogą być wykorzystywane jedynie w celu ilustrowania materiałów, dotyczących działań Prezydenta RP. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wszelkie wykorzystywanie zdjęć pochodzących z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP w celach komercyjnych lub w materiałach o charakterze politycznym jest zabronione. Publikacja lub kontekst wykorzystania zdjęcia nie może naruszać dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydenta RP, Jego Rodziny i Kancelarii Prezydenta. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia.

23.02.2016 Warszawa. Uroczystość wręczenia nominacji profesorskich przez Prezydenta Andrzeja Dudy. foto: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP Uwaga!!!Zdjęcia pochodzące z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP mogą być wykorzystywane jedynie w celu ilustrowania materiałów, dotyczących działań Prezydenta RP. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia – w tym kadrowanie czy obróbka graficzna – jest niedozwolona. Wszelkie wykorzystywanie zdjęć pochodzących z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP w celach komercyjnych lub w materiałach o charakterze politycznym jest zabronione. Publikacja lub kontekst wykorzystania zdjęcia nie może naruszać dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydenta RP, Jego Rodziny i Kancelarii Prezydenta.
Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia.

Zaproszenie na wykład otwarty

Szanowni Państwo,

Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana, Ceraneum oraz Katedra Filologii Słowiańskiej UŁ zapraszają na wykład otwarty Czy istniała teologia bogomilska? Idee dualistyczne w ekumenie bizantyńsko-słowiańskiej, który wygłosi prof. Georgi Minczew z Katedry Filologii Słowiańskiej UŁ.

Wykład odbędzie się w środę 9 marca br. o godz. 17.00 w sali nr 13 w Pałacu Biedermanna.

plakat Minczew

Zaproszenie na wykład otwarty

Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana, Ceraneum zaprasza na wykład otwarty Sojusznik cesarza Justyniana. Kariera Al-Haritha z plemienia Ghassanidów, który wygłosi prof. Teresa Wolińska z Katedry Historii Bizancjum UŁ.

Wykład odbędzie się w środę 24 lutego br. o godz. 17.00 w sali nr 13 w Pałacu Biedermanna.

Najnowsze publikacje Centrum Ceraneum – Series Ceranea

Szanowni Państwo,

z radością informujemy o pojawieniu się na rynku wydawniczym nowych publikacji Centrum Ceraneum – tomu 1 i 2, inaugurujących serię wydawniczą „Series Ceranea”.

Series Ceranea tom 1
Średniowieczne herezje dualistyczne na Bałkanach. Źródła słowiańskie

opracowanie, przekład i komentarze Georgi Minczew, Małgorzata Skowronek, Jan Mikołaj Wolski
Series Ceranea tom 1, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2015

Pierwszy tom „Series Ceranea” stanowi dwujęzyczne komentowane wydanie antologii słowiańskich tekstów źródłowych – 15 tekstów z dziejów herezji dualistycznych na Bałkanach, różnych gatunkowo, stylistycznie i objętościowo. Całość poprzedza studium wstępne zawierające szczegółowy przegląd historii neomanichejskich herezji dualistycznych oraz wnikliwą analizę doktryny bogomilskiej w kontekście innych religijnych ruchów dysydenckich.

Series Ceranea tom 2
Arystoksenos z Tarentu Harmonika

przekład, wstęp i komentarze Anna Maciejewska
Series Ceranea tom 2, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2015

Tom drugi prezentuje w polskim przekładzie Harmonikę Arystoksenosa z Tarentu – pierwszy w pełni naukowy i jednocześnie najstarszy zachowany – choć jedynie w części – grecki traktat muzykologiczny. Zachowane partie tekstu zawierają przegląd pojęć z zakresu antycznej teorii muzyki oraz niepełne, lecz bardzo systematyczne i drobiazgowe rozważania na temat budowy ówczesnych skal muzycznych. Jego lektura pozwala ponadto prześledzić praktyczne zastosowanie metody badawczej Arystotelesa, którego bezpośrednim uczniem był Arystoksenos.

Przekład traktatu został poprzedzony obszernym wstępem, który, oprócz danych na temat samego dzieła i jego autora, zawiera podstawowe informacje o miejscu muzyki w starożytnej Grecji oraz ogólny zarys jej struktur, szczegółowo analizowanych w samym dziele, a znacznie się różniących od stosowanych obecnie w muzyce artystycznej.

Nowi członkowie Centrum Ceraneum

Szanowni Państwo,

z przyjemnością informujemy, iż z dniem 20 stycznia br. w poczet Członków Centrum Ceraneum zostali przyjęci:

– prof. Oleg Alexandrov, University of Veliko Tarnovo „St. Cyril and St. Methodius”

– dr hab. Idaliana Kaczor, Katedra Filologii Klasycznej UŁ

– dr Justyna Kroczak, Zakład Historii Filozofii, Uniwersytet Zielonogórski

– prof. Lachezar Perchekliyski, South-West University „Neofit Rilski”, Blagoevgrad

– dr Joanna Rybowska, Katedra Filologii Klasycznej UŁ

– dr Marcin Wasilewski, Zakład Pedagogiki Filozoficznej UŁ.

Centrum Ceraneum zaproszone do grona członków-założycieli Międzynarodowej Sieci Badawczej Pax Byzantino-Slava

Szanowni Państwo,

z przyjemnością informujemy, że w grudniu 2015 roku Centrum Ceraneum Uniwersytetu Łódzkiego zostało zaproszone do grona członków-założycieli Międzynarodowej Sieci Badawczej Pax Byzantino-Slava (International Research Network Pax Byzantino-Slava), skupiającej obecnie 22 placówki naukowo-badawcze i uniwersyteckie z Bułgarii, Grecji, Gruzji, Polski, Rosji, Serbii, Szwajcarii i Włoch. Podstawowym zadaniem Sieci jest inicjowanie, koordynowanie i prowadzenie wspólnych badań w obszarze relacji bizantyńsko-słowiańskich oraz mediewistyki. Zgodnie z zapisami porozumienia, przewodniczącym Sieci przez najbliższe dwa lata będzie prof. Dragiša Bojović z Centrum Badań Bizantyńsko-Słowiańskich Uniwersytetu w Niszu (Serbia).

Pełna lista członków-założycieli Międzynarodowej Sieci badawczej Pax Byzantino-Slava:

1. Center for Byzantine-Slavic Studies, University of Niš

2. Institute for Byzantine Studies of the Serbian Academy of Sciences and Arts, Belgrade

3. Center for Slavo-Byzantine Studies “Ivan Dujčev”, University of Sofia

4. Serbian Committee for Byzantine Studies (member of the International Association of

Byzantine Studies), Belgrade

5. Center for the Research of the Cultural Heritage of Cyril and Methodius, Thessaloniki

6. Cyrillo-Methodian Research Center, Bulgarian Academy of Sciences, Sofia

7. Serbian Society for Byzantine and Hellenic Studies, Belgrade

8. Center for Byzantine and Hellenic Studies, Faculty of Philosophy, Belgrade

9. Center for Cypriot Studies, Faculty of Philosophy, Belgrade

10. Center for Historical Geography and Historical Demography, Faculty of Philosophy, Belgrade

11. Center for Advanced Studies of Patristics and Byzantine Spiritual Legacy, University of Sofia

12. Center for Church Studies, Niš

13. Institute of Slavonic Philology of the Jagiellonian University of Krakow

14. Institute of Slavic Philology of the University Adam Mickiewicz in Poznan

15. International Center for Orthodox Studies, Niš

16. Department of Slavonic Studies of Academy Ambrosiana, Milan

17. Moscow Theological Academy, Sergiev Posad

18. Institute of Slavic Languages and Literatures, University of Bern

19. Center for Byzantine Research of Artistotle University, Thessaloniki

20. Waldemar Ceran Research Centre for the History and Culture of the Mediterranean Area and South-East Europe (Ceraneum), University of Łódź

21. Institute for Classical, Byzantine and Modern Greek Studies, Tbilisi State University

22. Association “A Dialogue between Cultures – XXI”, Tbilisi.

Zwyczajne zebranie ogólne Członków Ceraneum

Szanowni Państwo, w imieniu kierownictwa Ceraneum oraz na podstawie §8 naszego Regulaminu, uprzejmie zapraszamy na zwyczajne zebranie ogólne członków Centrum, które odbędzie się 20 stycznia br. (środa), o godzinie 18.00, w sali nr 13 siedziby Centrum Ceraneum w Pałacu Biedermanna (ul. Franciszkańska 1/5, 91–431 Łódź).

Roboczy program zebrania:
– przyjęcie nowych członków Centrum,
– prezentacja i głosowanie w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Centrum za rok 2015,
– omówienie pozostałych bieżących spraw organizacyjnych.

Otwarcie wystawy „Bułgaria. Historia i kultura w stu kadrach”

Szanowni Państwo, w ramach projektu Bułgaria. Historia i kultura, realizowanego przez zespół pod kierunkiem prof. dr. hab. G. Minczewa w Katedrze Filologii Słowiańskiej na Wydziale Filologicznym UŁ, finansowanego przez Konsula Honorowego Republiki Bułgarii we Wrocławiu, odbywa się wystawa Viktorii Marinov pt. „Bułgaria. Historia i kultura w stu kadrach”. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z otwarcia:

Otwarcie wystawy „Bułgaria. Historia i kultura w stu kadrach”

Bizancjum i Arabowie. Spotkanie cywilizacji

Szanowni Państwo,

z radością informujemy o pojawieniu się na rynku wydawniczym nowej publikacji, będącej efektem projektu Bizancjum i Arabowie. Spotkanie cywilizacji VI–VIII w., kierowanego przez prof. Teresę Wolińską, realizowanego w Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana, Ceraneum.

Monografia jest wieloaspektową próbą odtworzenia skomplikowanych relacji między Bizancjum i Arabami między VI a VIII stuleciem n.e. Książka omawia m.in. złożoną sytuację polityczną i religijną na Bliskim Wschodzie w przeddzień podboju arabskiego, charakteryzuje stosunek mieszkańców prowincji bizantyńskich do muzułmańskich najeźdźców, analizuje struktury administracyjne Bizancjum oraz państwa Umajjadów, a także przedstawia sytuację Kościołów chrześcijańskich pod panowaniem muzułmańskim. Książka opiera się na oryginalnych źródłach, głównie bizantyńskich i arabskich, z wykorzystaniem obszernej literatury przedmiotu, pochodzącej zarówno z zachodniego jak i bliskowschodniego kręgu kulturowego.

Monografia została przygotowana przez łódzkich bizantynologów (Sławomir Bralewski, Zofia Brzozowska, Błażej Cecota, Paweł Filipczak, Teresa Wolińska) i arabistów (Marek Dziekan, Marta Woźniak), przy współpracy z Uniwersytetem Arystotelesa w Tessalonice (Hassan Badawy). Udało się dzięki temu uzyskać wielostronny obraz spotkania dwóch wielkich cywilizacji.

Image-000

Bizancjum i Arabowie. Spotkanie cywilizacji VI–VIII wiek
Teresa Wolińska, Paweł Filipczak
Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015

Zaproszenie na wykład otwarty

Szanowni Państwo,

Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana, Ceraneum ma zaszczyt zaprosić Państwa na wykład otwarty Malábathron (μαλάβαθρον). Kilka uwag o roli Cinnamomum tamala w kuchni i medycynie antyku i Bizancjum w okresie pomiędzy I a VII w., który wygłosi prof. Maciej Kokoszko, kierownik Katedry Historii Bizancjum UŁ.
Wykład rozpocznie się w środę 13 stycznia br. o godz. 17-tej w sali nr 13 w Pałacu Biedermanna.