Szanowni Państwo,

21 stycznia 2019 r. o godz. 18.00 w Pałacu Biedermanna w Łodzi odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu wykładów otwartych z historii medycyny. W roli prelegenta wystąpi prof. Jean-Paul Pittion z Centre d’Études Supérieures de la Renaissance w Tours i Trinity College w Dublinie. Wystąpienie prof. Pittiona zatytułowane jest The animal analogue in human anatomy and physiology: Galen, Vesalius and Harvey. Nasz gość zaprezentuje stanowiska dwóch wybitnych myślicieli okresu nowożytnego, Andreasa Vesaliusa (1514–1564), spod którego ręki wyszło dzieło De humani corporis fabrica i Williama Harveya (1578–1657), autora Exercitatio anatomica de motu cordis et sanguinis in animalibus w odniesieniu do modeli anatomicznych zaproponowanych przez Galena (ok. 129–216) i używanej przez niego metodologii.

Jean-Paul Pittion studiował w paryskiej École Normale Supérieure oraz w Trinity College w Dublinie, gdzie obecnie jest profesorem emerytowanym. Pracował również w Centre d’Études Supérieures de la Renaissance w Tours. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii myśli epoki renesansu, w tym historii medycyny i kultury francuskiego protestantyzmu czasów nowożytnych. Dysertację doktorską poświęcił życiu intelektualnemu Akademii w Saumur (1633–1683). Jest autorem publikacji Le Livre à la Renaissance: introduction à la bibliographie historique et matérielle (Brepols Bibliothèque de Genève, 2014) i licznych artykułów dotyczących medycyny i życia codziennego, koncentruje się głównie na epoce renesansu.

Wykład ten współorganizujemy z Wydziałem Filozoficzno-Historycznym i Wydziałem Filologicznym UŁ pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.