Szanowni Państwo,

Pragniemy zaprosić Państwa na drugi wykład z cyklu spotkań poświęconych historii medycyny, które współorganizujemy wraz z Wydziałem Filozoficzno-Historycznym i Wydziałem Filologicznym pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Drugi wykład z cyklu, który wygłosi prof. Vivian Nutton, rozpocznie się 13 grudnia 2018 r. (czwartek) o godz. 18-tej w sali 103 Instytutu Historii UŁ (ul. Kamińskiego 27a) i zatytułowany będzie The new Galen, 2005–2018.

Prof. Vivian Nutton po ukończeniu studiów pracował naukowo na swym macierzystym Uniwersytecie w Cambridge i w Wellcome Trust Centre for the History of Medicine, a przed przejściem na emeryturę (2009) związany był z Centre for the History of Medicine na University College London. Specjalizuje się w historii medycyny od czasów antycznych do epoki nowożytnej (renesans, XVII w.), przy czym koncentruje się przede wszystkim na lecznictwie grecko-rzymskim i jego recepcji w okresie Odrodzenia. Swoim rozległym zainteresowaniom badawczym dał wyraz publikując szereg artykułów naukowych (część została zebrana w serii Variorum w tomie zatytułowanym From Democedes to Harvey: Studies in the History of Medicine), a swego rodzaju podsumowaniem jego badawczych poszukiwań było stworzenie przekrojowej monografii pt. Ancient Medicine, jak również haseł dotyczących medycyny w wielotomowej encyklopedii Der neue Pauly. Prof. Nutton zajmował się też przekładami dzieł Galena na język angielski i badaniem ich recepcji, co zaowocowało, między innymi, jego najnowszą pracą pt. Principles of anatomy according to the opinion of Galen, by Johann Guinter and Andreas Vesalius (2017). Obecnie pełni funkcję współredaktora serii zatytułowanej Medical History.

Prof. Vivian Nutton jest członkiem wielu międzynarodowych towarzystw naukowych, w tym Akademii Brytyjskiej, Academia Europaea i Académie des inscriptions et belles-lettres.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.