W dniu 18 maja 2011 r. o godz. 10.30 w nowym gmachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana, Ceraneum.

W ceremonii, poprowadzonej przez Pełnomocników Rektora ds. utworzenia i organizacji Centrum Ceraneum dr. Pawła Filipczaka i dr. Ivana Petrova, udział wzięły Władze, wykładowcy i pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego, rodzina Śp. Waldemara Cerana, dyrekcja i pracownicy Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, liczni goście z innych placówek naukowych oraz studenci.

Uroczystość rozpoczęli pełnomocnicy Centrum, pokrótce prezentując koncepcję działania i strukturę Ceraneum. Następnie pokazano krótki film pt. Ale to już było, na który złożyły się fragmenty cyklu telewizyjnego – filozoficznych rozmów, jakie prowadził na antenie prof. Waldemar Ceran z Bronisławem Wrocłąwskim.

W dalszej części uroczystości prof. dr. hab. Kazimierz Ilski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosił wykład inauguracyjny pt. Interwencjonizm państwowy w gospodarce bizantyńskiej.

Następnie głos zabrała prof. Anna-Maria Totomanova z Uniwersytetu Sofijskiego w Bułgarii, prezentując możliwości współpracy polsko-bułgarskiej w dziedzinie nauk humanistycznych.

Ceremonię poprzedziło przekazanie przez żonę Śp. Waldemara Cerana księgozbioru na rzecz Centrum Ceraneum i podpisanie aktu darowizny przez JM Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, prof. dr. hab. Włodzimierza Nykiela.

Przebieg uroczystości został zarejestrowany przez kamery TVP Łódź. 19 czerwca br. stacja ma wyemitować materiał poświęcony otwarciu Centrum Ceraneum.

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnej galerii zdjęć z uroczystości oraz krótkiego materiału prasowego przygotowanego przez TVP Łódź wraz z filmem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.