Mamy przyjemność ogłosić pojawienie się najnowszej publikacji przewodniczącego Międzynarodowej Rady Naukowej Centrum Ceraneum, prof. Georgiego Minczewa.

Tekst Слово и обред. Тълкуванията на литургията в контекста на други културно близки текстове на славянското средновековие (pol. Słowo i obrzęd. Objaśnienia liturgii w kontekście innych bliskich kulturowo tekstów słowiańskiego średniowiecza) koncentruje się na teologicznym problemie współistnienia liturgii ziemskiej i niebiańskiej, zazwyczaj przedstawianym jako obecność sił niebiańskich w świątyni i ich uczestnictwo (odprawianie wespół z kapłanem) w liturgii, przyjmując postać fascynującej rozprawy o zabytkach kultury, literatury, ikonografii i żywej wiary „ludowej”. Jak pisze w swej recenzji dr Małgorzata Skowronek, „Słowo i obrzęd to studium wbrew pozorom nie tylko o zawiłych niekiedy losach średniowiecznych zabytków literackich, imponującej ikonografii oraz o głębi wiary w jej ujęciu praktycznym. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest opowieść o tym, jak i dlaczego warto uważnie czytać, i jakie możliwości zrozumienia świata daje czytelnikowi taka intertekstualna lektura. W ten sposób głęboko humanistyczna książka Georgiego Minczewa może stać się przewodnikiem po różnych poziomach nawet współczesnego życia.”

Г.Минчев, Слово и обред. Тълкуванията на литургията в контекста на други културно близки текстове на славянското средновековие, Cофия 2011.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.