Szanowni Państwo,

z radością informujemy o pojawieniu się na rynku wydawniczym nowych publikacji Centrum Ceraneum – tomu 1 i 2, inaugurujących serię wydawniczą „Series Ceranea”.

Series Ceranea tom 1
Średniowieczne herezje dualistyczne na Bałkanach. Źródła słowiańskie

opracowanie, przekład i komentarze Georgi Minczew, Małgorzata Skowronek, Jan Mikołaj Wolski
Series Ceranea tom 1, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2015

Pierwszy tom „Series Ceranea” stanowi dwujęzyczne komentowane wydanie antologii słowiańskich tekstów źródłowych – 15 tekstów z dziejów herezji dualistycznych na Bałkanach, różnych gatunkowo, stylistycznie i objętościowo. Całość poprzedza studium wstępne zawierające szczegółowy przegląd historii neomanichejskich herezji dualistycznych oraz wnikliwą analizę doktryny bogomilskiej w kontekście innych religijnych ruchów dysydenckich.

Series Ceranea tom 2
Arystoksenos z Tarentu Harmonika

przekład, wstęp i komentarze Anna Maciejewska
Series Ceranea tom 2, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2015

Tom drugi prezentuje w polskim przekładzie Harmonikę Arystoksenosa z Tarentu – pierwszy w pełni naukowy i jednocześnie najstarszy zachowany – choć jedynie w części – grecki traktat muzykologiczny. Zachowane partie tekstu zawierają przegląd pojęć z zakresu antycznej teorii muzyki oraz niepełne, lecz bardzo systematyczne i drobiazgowe rozważania na temat budowy ówczesnych skal muzycznych. Jego lektura pozwala ponadto prześledzić praktyczne zastosowanie metody badawczej Arystotelesa, którego bezpośrednim uczniem był Arystoksenos.

Przekład traktatu został poprzedzony obszernym wstępem, który, oprócz danych na temat samego dzieła i jego autora, zawiera podstawowe informacje o miejscu muzyki w starożytnej Grecji oraz ogólny zarys jej struktur, szczegółowo analizowanych w samym dziele, a znacznie się różniących od stosowanych obecnie w muzyce artystycznej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.