Szanowni Państwo,

z radością informujemy o pojawieniu się na rynku wydawniczym nowej publikacji, będącej efektem projektu Bizancjum i Arabowie. Spotkanie cywilizacji VI–VIII w., kierowanego przez prof. Teresę Wolińską, realizowanego w Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana, Ceraneum.

Monografia jest wieloaspektową próbą odtworzenia skomplikowanych relacji między Bizancjum i Arabami między VI a VIII stuleciem n.e. Książka omawia m.in. złożoną sytuację polityczną i religijną na Bliskim Wschodzie w przeddzień podboju arabskiego, charakteryzuje stosunek mieszkańców prowincji bizantyńskich do muzułmańskich najeźdźców, analizuje struktury administracyjne Bizancjum oraz państwa Umajjadów, a także przedstawia sytuację Kościołów chrześcijańskich pod panowaniem muzułmańskim. Książka opiera się na oryginalnych źródłach, głównie bizantyńskich i arabskich, z wykorzystaniem obszernej literatury przedmiotu, pochodzącej zarówno z zachodniego jak i bliskowschodniego kręgu kulturowego.

Monografia została przygotowana przez łódzkich bizantynologów (Sławomir Bralewski, Zofia Brzozowska, Błażej Cecota, Paweł Filipczak, Teresa Wolińska) i arabistów (Marek Dziekan, Marta Woźniak), przy współpracy z Uniwersytetem Arystotelesa w Tessalonice (Hassan Badawy). Udało się dzięki temu uzyskać wielostronny obraz spotkania dwóch wielkich cywilizacji.

Image-000

Bizancjum i Arabowie. Spotkanie cywilizacji VI–VIII wiek
Teresa Wolińska, Paweł Filipczak
Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.